MAMY PAPIEŻA - FRANCISZKA I

Nowym papieżem został kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires, który przybrał imię Franciszek. To pierwszy w historii Kościoła papież pochodzący z Ameryki Łacińskiej. Kardynałowie wybrali go w drugim dniu konklawe, prawdopodobnie w piątym głosowaniu. To 266 następca św. Piotra.

BIAŁY DYM NAD KAPLICĄ SYKSTYŃSKĄ

Dym zwiastujący wybór nowego papieża pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską dokładnie o godz. 19:06. Kilkadziesiąt minut później cały świat usłyszał z ust kard. protodiakona Jeana-Louisa Taurana: "Annuntio vobis gaudium magnum: habemus Papam" - zwiastuję wam radość wielką: mamy papieża.

"HABEMUS PAPAM" - KARDYNAŁ PROTODIAKON OGŁASZA WYBÓR NOWEGO PAPIEŻA

Został nim pochodzący z Argentyny, 76-letni jezuita, kard. Jorge Mario Bergoglio, arcybiskup Buenos Aires, Prymas swojego kraju, który przybrał jako papież imię Franciszek. Jego nazwisko pojawiało się wprawdzie w gronie papabili tego konklawe, ale bardzo "nieśmiało". To pierwszy następca św. Piotra z Ameryki Południowej i pierwszy papież - jezuita.

PIERWSZE PRZEMÓWIENIE OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

W swoim przemówieniu z balkonu Bazyliki św. Piotra powiedział, że kardynałowie znaleźli nowego papieża na końcu świata. Razem z wiernymi zebranymi na Pl. św. Piotra najpierw pomodlił się za papieża emeryta, Benedykta XVI. Zanim udzielił wiernym Kościoła swojego pierwszego błogosławieństa "Urbi et Orbi", sam poprosił wiernych o to, żeby oni pomodlili się o pobłogosławieństwo dla niego.

Msza  inaugurująca pontyfikat nowego papieża odbędzie się we wtorek 19 marca, czyli Uroczystość św. Józefa, który jest patronem Kościoła.

TRANSMISJA: OGŁOSZENIE WYNIKU KONKLAWE

________________________________________________________________________________________________________

 

PIERWSZE PRZEMÓWIENIE

OJCA ŚWIĘTEGO FRANCISZKA

 

"Bracia i Siostry, dobry wieczór dla Was.

Wy wiecie, że obowiązkiem konklawe jest ofiarować Biskupa Rzymu. Wydaje się, że moi bracia kardynałowie go wzięli z końca świata, ale jesteśmy tutaj. Dziękuję wam za przyjęcie. Za przyjęcie biskupa diecezji rzymskiej. Przede wszystkim chciałbym pomodlić się za naszego biskupa emeryta Benedykta XVI. Módlmy się wszyscy razem za niego, aby Pan Bóg mu błogosławił, a Matka Boża go strzegła.

Zaczynamy tę drogę biskup – lud. To jest Kościół Rzymu, który przewodzi w miłości wszystkim Kościołom. Jest to droga braterstwa miłości i wzajemnego zaufania między nami. Módlmy się jeden za drugiego. Módlmy się za cały świat, aby było w nim wielkie braterstwo. Życzę wam, aby ta droga Kościoła, którą dzisiaj rozpoczynamy, była owocna dla ewangelizacji, dla tego pięknego miasta.

Chciałbym udzielić błogosławieństwa, ale proszę Was, módlcie się, aby Pan Bóg mnie błogosławił, aby Pan Bóg udzielił błogosławieństwa Biskupowi Rzymu. Uczyńmy najpierw chwilę ciszy na ten czas modlitwy za mnie.

Błogosławieństwo apostolskie Urbi et Orbi:

Udzielę Błogosławieństwa wam i całemu światu, wszystkim kobietom i mężczyznom dobrej woli. Święci Apostołowie Piotr i Paweł, w których potęgę i władzę wierzymy, niech wstawiają się za nami u Pana. Przez modlitwę i zasługi błogosławionej Maryi zawsze Dziewicy, błogosławionego Michała Archanioła, świętego Jana Chrzciciela, świętych Apostołów Piotra i Pawła i wszystkich świętych, niech Bóg Wszechmogący zmiłuje się nad wami, a przebaczywszy wam wszystkie grzechy, niech Jezus Chrystus doprowadzi was do życia wiecznego. Amen.

Udzielam wam pełnego odpuszczenia i przebaczenia waszych grzechów, czasu na prawdziwą i owocną pokutę, serca zawsze skruszonego i poprawy życia, łaski i pociechy Ducha Świętego oraz wytrwania do końca w dobrych czynach niech wam udzieli Pan Wszechmogący i Miłosierny. Amen.

A błogosławieństwo Boga Wszechmogącego, Ojca i Syna, i Ducha Świętego niech zstąpi na was i pozostanie na zawsze. Amen.

Bracia i siostry, jeszcze raz wyrażam serdeczne podziękowanie za przyjęcie, teraz pozostawiam was, ale módlcie się za mnie, a kolejne nasze spotkanie już niebawem. Teraz udam się do Matki Bożej prosić ją, aby ona strzegła cały Rzym. Dobrej nocy i dobrego odpoczynku."

________________________________________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Opracowano na podstawie artykułów zamieszczonych na stronach internetowych www.gosc.pl oraz www.radiomaryja.pl.