NIE PISZ NA SWOICH DRZWIACH K+M+B

Jeśli myślisz, że K+M+B, które piszemy na drzwiach naszych domów oznacza imiona Trzech Króli, to jesteś w błędzie.

W ogóle to prawidłowy zapis na naszych drzwiach powinien wyglądać tak:

C†M†B 2015

Znaczy to "Christus Mansionem Benedicat" - czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom (mieszkanie)" Niektórzy tłumaczą to: "Chryste błogosław temu domowi/mieszkaniu".

W związku z powyższym trzeba też powiedzieć, że dwukrotne pojawiające się "†", to nie "plusiki", tylko "krzyżyki" - znak błogosławieństwa.

"K+M+B" wzięło się stąd, że ludzie zaczęli łacińskie "C" zastępować polskim "K". W średniowieczu, kiedy pojawiła się legenda o Trzech Królach, która w kolejnych wiekach zyskała sporą popularność ludzie zaczęli coraz bardziej utożsamiać owe "K+M+B" z inicjałami imion trzech mędrców.

Księga liturgiczna "Obrzędy błogosławieństw" tom II, str. 244 - podaje, że można stosować zapis "C†M†B", albo "J†M†J", czyli inicjały Jezusa, Maryi Józefa - Świętej Rodziny. Nie ma zaś czegoś takiego jak "K+M+B"!

Dlatego warto powrócić do chwalebnej tradycji chrześcijańskiej i już dziś na drzwiach naszych domów zapisać C†M†B 2015, prosząc świadomie Jezusa Chrystusa o Jego błogosławieństwo, a nie "jakiegoś" Kacpra, Melchiora i Baltazara.